Awards


AUREALIS AWARDS

The Western Australian Science Fiction Foundation (WASFF), organisers of the 2016 Aurealis Awards, have announced the finalists for the Awards.

Winners of the 2016 Aurealis Awards and the Convenors’ Award for Excellence will be announced at the Aurealis Awards ceremony, Friday April 14, 2017 as part of the Swancon convention at the Metro Hotel, Perth.

2016 Aurealis Awards – Finalists

BEST CHILDREN’S FICTION
  • Blueberry Pancakes Forever, Angelica Banks (Allen & Unwin)
  • Magrit, Lee Battersby (Walker Books Australia)
  • Somebody Stop Ivy Pocket, Caleb Crisp (Bloomsbury)
  • The Turners, Mick Elliott (Hachette Australia)
  • When the Lyrebird Calls, Kim Kane (Allen & Unwin)
  • The Hungry Isle, Emily Rodda (Omnibus Books)

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Mechanica, Lance Balchin (Five Mile)
  • BROBOT, James Foley (Fremantle Press)
  • Negative Space, Ryan K Lindsay (Dark Horse Comics)
  • The Spider King, Josh Vann (self-published)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “A Right Pretty Mate”, Lisa L Hannett (Dreaming in the Dark)
  • “Dune Time”, Jack Nicholls (Tor.com)
  • “No One Here is Going to Save You”, Shauna O’Meara (In Your Face, FableCroft Publishing)
  • “Did We Break the End of the World?”, Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)
  • “Pretty Jennie Greenteeth”, Leife Shallcross (Strange Little Girls, Belladonna Publishing)

BEST HORROR SHORT STORY
  • “Non Zero Sum”, RPL Johnson (SNAFU: Hunters, Cohesion Press)
  • “Flame Trees”, TR Napper (Asimov’s Science Fiction, April/May 2016)
  • “Penny for a Match, Mister?”, Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • “The Red Forest”, Angela Slatter (Winter Children and Other Chilling Tales, PS Publishing)
  • “68 Days”, Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulhu, Broken Eye Books)
  • “Life, or Whatever Passes For It”, Durand Welsh (Peel Back the Skin, Grey Matter Press)

BEST HORROR NOVELLA
  • “Box of Bones”, Jeremy Bates (Ghillinnein Books)
  • “Served Cold”, Alan Baxter (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Waking in Winter”, Deborah Biancotti (PS Publishing)
  • “Burnt Sugar”, Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Pan”, Christopher Ruz (Andromeda Spaceways Magazine #62)

BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Watercress Soup”, Tamlyn Dreaver (Andromeda Spaceways Magazine #65)
  • “Where the Pelican Builds Her Nest”, Thoraiya Dyer (In Your Face, FableCroft Publishing)
  • “Dune Time”, Jack Nicholls (Tor.com)
  • “Penny for a Match, Mister?”, Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • “The Lighthouse at Cape Defeat”, David Versace (Aurealis #89)
  • “The Cartographer’s Price”, Suzanne Willis (Mythic Delirium Issue 3.1)

BEST FANTASY NOVELLA
  • “Raven’s First Flight”, Alan Baxter (SNAFU: Black Ops, Cohesion Press)
  • “By the Laws of Crab and Woman”, Jason Fischer (Review of Australian Fiction)
  • “Forfeit”, Andrea K Höst (The Towers, the Moon, self-published)
  • The Bonobo’s Dream, Rose Mulready (Seizure Press)
  • “Burnt Sugar”, Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Finnegan’s Field”, Angela Slatter (Tor.com)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “Trainspotting in Winesburg”, Jack Dann (Concentration, PS Publishing)
  • “The Baby Eaters”, Ian McHugh (Asimov’s Science Fiction 40/1)
  • “The Autumn Dog Cannot Live to Spring”, Claire McKenna (In Your Face, Fablecroft)
  • “Of Sight, of Mind, of Heart”, Samantha Murray (Clarkesworld #122)
  • “68 Days”, Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulu, Broken Eye Books)
  • “The Least of Things”, Jen White (Aurealis #94)

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • Waking in Winter, Deborah Biancotti (PS Publishing)
  • “Salto Mortal”, Nick T Chan (Lightspeed #73)
  • “Going Viral”, Thoraiya Dyer (Dimension6 #8, coeur de lion)
  • The Bonobo’s Dream, Rose Mulready (Seizure Press)
  • “All the Colours of the Tomato”, Simon Petrie (Dimension6 #9, coeur de lion)
  • “Did We Break the End of the World?”, Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)

BEST COLLECTION
  • Crow Shine, Alan Baxter (Ticonderoga Publications)
  • Concentration, Jack Dann (PS Publishing)
  • A Feast of Sorrows, Angela Slatter (Prime)
  • Winter Children, Angela Slatter (PS Publishing)

BEST ANTHOLOGY
  • Dreaming in the Dark, Jack Dann (ed.) (PS Publishing Australia)
  • Defying Doomsday, Tsana Dolichva and Holly Kench (eds.) (Twelfth Planet Press)
  • Year’s Best YA Speculative Fiction 2015, Julia Rios and Alisa Krasnostein (eds.) (Twelfth Planet Press)
  • Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10, Jonathan Strahan (ed.) (Solaris)
  • In Your Face, Tehani Wessely (ed.) (Fablecroft Publishing)

BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • Elegy, Jane Abbott (Penguin Random House Australia)
  • The Bone Queen, Alison Croggon (Penguin Books Australia)
  • The Other Side of Summer, Emily Gale (Penguin Random House Australia)
  • Lady Helen and the Dark Days Pact, Alison Goodman (HarperCollins Publishers)
  • Gemima: Illuminae Files 2, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Goldenhand, Garth Nix (Allen & Unwin)

BEST HORROR NOVEL
  • Fear is the Rider, Kenneth Cook (Text Publishing)
  • My Sister Rosa, Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
  • The Grief Hole, Kaaron Warren (IFWG Publishing Australia)

BEST FANTASY NOVEL
  • Nevernight, Jay Kristoff (Harper Voyager)
  • Fall of the Dagger, Glenda Larke (Hachette Australia)
  • Den of Wolves, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
  • Vigil, Angela Slatter (Jo Fletcher Books)
  • Road to Winter, Mark Smith (Text Publishing)
  • Sisters of the Fire, Kim Wilkins (Harlequin Australia)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Watershed, Jane Abbott (Penguin Random House)
  • Confluence, SK Dunstall (Ace Books)
  • Gemima: Illuminae Files 2, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Squid’s Grief, DK Mok (self-published)
  • Stiletto, Daniel O’Malley (Harper Collins Publishers)
  • Threader, Rebekah Turner (Harlequin Australia)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Watershed, Jane Abbott (Penguin Random House)
  • Confluence, SK Dunstall (Ace Books)
  • Gemima: Illuminae Files 2, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Squid’s Grief, DK Mok (self-published)
  • Stiletto, Daniel O’Malley (Harper Collins Publishers)
  • Threader, Rebekah Turner (Harlequin Australia)




Bram Stoker Awards®

The Horror Writers Association has announced the the nominees for the 2016 Bram Stoker Awards®. Presentation of the Bram Stoker Awards® will take place during StokerCon on April 29, 2017.

Superior Achievement in a Novel
Hand, Elizabeth – Hard Light: A Cass Neary Crime Novel (Minotaur Books)
Jones, Stephen Graham – Mongrels (William Morrow)
Langan, John – The Fisherman (Word Horde)
MacLeod, Bracken – Stranded: A Novel (Tor Books)
Tremblay, Paul – Disappearance at Devil’s Rock (William Morrow)


Superior Achievement in a First Novel
Barnett, Barbara – The Apothecary’s Curse (Pyr Books)
Chapman, Greg – Hollow House (Omnium Gatherum Media)
Deady, Tom – Haven (Cemetery Dance Publications)
Garza, Michelle and Lason, Melissa – Mayan Blue (Sinister Grin Press)
Wytovich, Stephanie – The Eighth (Dark Regions Press)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
Alexander, Maria – Snowed (Raw Dog Screaming Press)
Brozek, Jennifer – Last Days of Salton Academy (Ragnarok Publishing)
Cosimano, Elle – Holding Smoke (Hyperion-Disney)
Roberts, Jeyn – When They Fade (Knopf Books for Young Readers)
Sirowy, Alexandra – The Telling (Simon & Schuster Books for Young Readers)


Superior Achievement in a Graphic Novel
Bunn, Cullen – Blood Feud (Oni Press)
Chambers, James – Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe (Moonstone)
de Campi, Alex – No Mercy, Vol. 2 (Image Comics)
Kirkman, Robert – Outcast by Kirkman&Azaceta, Vol 3 This Little Light (Image Comics)
Miller, Mark Alan and Lansdale, Joe R. –The Steam Man (Dark Horse Books)
Moore, Alan – Providence, Act 1 (Avatar Press)


Superior Achievement in Long Fiction
Cushing, Nicole – The Sadist’s Bible (01Publishing)
Edelman, Scott – That Perilous Stuff (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
LaValle, Victor – The Ballad of Black Tom (Tor.com)
Malerman, Josh – The Jupiter Drop (You, Human) (Dark Regions Press)
Waggoner, Tim – The Winter Box (DarkFuse)


Superior Achievement in Short Fiction
Bailey, Michael – Time is a Face on the Water (Borderlands 6) (Borderlands Press)
Bodner, Hal – A Rift in Reflection (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
Golden, Christopher – The Bad Hour (What the #@&% is That?) (Saga Press)
Mannetti, Lisa – ArbeitMacht Frei(Gutted: Beautiful Horror Stories) (Crystal Lake Publishing)
Oates, Joyce Carol – The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) (Dell Magazines)


Superior Achievement in a Fiction Collection
Barron, Laird – Swift to Chase (JournalStone)
Chizmar, Richard – A Long December (Subterranean Press)
Oates, Joyce Carol – The Doll-Master and Other Tales of Terror (Mysterious Press)
O’Neill, Gene – Lethal Birds (Omnium Gatherum Media)
Schwaeble, Hank – American Nocturne (Cohesion Press)


Superior Achievement in a Screenplay
Campbell, Josh, Chazelle, Damien, and Stuecken, Matthew – 10 Cloverfield Lane (Paramount Pictures)
Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: The Vanishing of Will Byers (Episode 01: Chapter One) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: The Upside Down (Episode 01: Chapter Eight) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
Eggers, Robert – The VVitch (Parts and Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Code Red Productions, Scythia Films, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures, Pulse Films, and Very Special Projects)
Logan, John – Penny Dreadful: A Blade of Grass (Episode 03:04) Showtime Presents in association with SKY, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions)


Superior Achievement in an Anthology
Bailey, Michael – Chiral Mad 3 (Written Backwards)
Manzetti, Alessandro – The Beauty of Death (Independent Legions Publishing)
Monteleone, Thomas F. and Monteleone, Oliva F. – Borderlands 6 (Samhain Publishing, Ltd.)
Mosiman, Billie Sue – Fright Mare-Women Write Horror (DM Publishing)
Murano, Doug and Ward, D. Alexander – Gutted: Beautiful Horror Stories (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in Non-Fiction
Braudy, Leo – Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural(Yale University Press)
Franklin, Ruth – Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright Publishing Corporation)
Olson, Danel P. – Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
Poole, W. Scott – In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft (Soft Skull Press)
Skal, David J. – Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
Dracula (Liveright Publishing Corporation)
Tibbetts, John – The Gothic Worlds of Peter Straub (McFarland)


Superior Achievement in a Poetry Collection
Boston, Bruce and Manzetti, Alessandro – Sacrificial Nights (KippleOfficinaLibraria)
Collings, Michael R. – Corona Obscura: Poems Dark and Elemental (self-published)
Gailey, Jeannine Hall – Field Guide to the End of the World: Poems (Moon City Press)
Simon, Marge – Small Spirits (Midnight Town Media)
Wytovich, Stephanie M. – Brothel (Raw Dog Screaming Press)




BSFA Awards


The British Science Fiction Association has announced the shortlist for the BSFA Awards. The Awards will be presented at Innominate, the 68th Eastercon, which takes place April from 14-17, 2017 in Birmingham, UK.

Best Novel


Best Short Fiction


Best Non-Fiction


Best Artwork




Nebula Awards


The Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA) has announced the nominees for the 51st Annual Nebula Awards, the Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation, and the Andre Norton Award for Outstanding Young Adult Science Fiction or Fantasy Book.

The awards will be presented during the annual Nebula Conference, which will run from May 18th-21, 2017.

Novel
  • All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
  • Borderline, Mishell Baker (Saga)
  • The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Ninefox Gambit,Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
  • Everfair, Nisi Shawl (Tor)

Novella
  • Runtime, S.B. Divya (Tor.com Publishing)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
  • The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
  • Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • “The Liar”, John P. Murphy (F&SF)
  • A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)

Novelette
  • “The Long Fall Up”, William Ledbetter (F&SF)
  • “Sooner or Later Everything Falls Into the Sea”, Sarah Pinsker (Lightspeed)
  • “Blood Grains Speak Through Memories”, Jason Sanford (Beneath Ceaseless Skies)
  • “The Orangery,” Bonnie Jo Stufflebeam (Beneath Ceaseless Skies)
  • The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde (Tor.com Publishing)
  • “You’ll Surely Drown Here If You Stay”, Alyssa Wong (Uncanny)

Short Story
  • “Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny)
  • “Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
  • “Sabbath Wine”, Barbara Krasnoff (Clockwork Phoenix 5)
  • “Things With Beards”, Sam J. Miller (Clarkesworld)
  • “This Is Not a Wardrobe Door”, A. Merc Rustad (Fireside Magazine)
  • “A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, Alyssa Wong (Tor.com)
  • “Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station│Hours Since the Last Patient Death: 0”, Caroline M. Yoachim (Lightspeed)

Bradbury
  • Arrival, Directed by Denis Villeneuve, Screenplay by Eric Heisserer, 21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films/Xenolinguistics
  • Doctor Strange, Directed by Scott Derrickson, Screenplay by Scott Derrickson & C. Robert Cargill, Marvel Studios/Walt Disney Studio Motion Pictures
  • Kubo and the Two Strings, Directed by Travis Knight, Screenplay by Mark Haimes & Chris Butler; Laika Entertainment
  • Rogue One: A Star Wars Story, Directed by Gareth Edwards, Written by Chris Weitz & Tony Gilroy; Lucusfilm/ Walt Disney Studio Motion Pictures
  • Westworld: ‘‘The Bicameral Mind’’, Directed by Jonathan Nolan, Written by Lisa Joy & Jonathan Nolan; HBO
  • Zootopia, Directed by Byron Howard, Rich Moore, & Jared Bush, Screenplay by Jared Bush & Phil Johnston; Walt Disney Pictures/Walt Disney Animation Studios

Norton
  • The Girl Who Drank the Moon, Kelly Barnhill (Algonquin Young Readers)
  • The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin’s)
  • The Lie Tree, Frances Hardinge (Macmillan UK; Abrams)
  • Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
  • Railhead, Philip Reeve (Oxford University Press; Switch)
  • Rocks Fall, Everyone Dies, Lindsay Ribar (Kathy Dawson Books)
  • The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)

The Nebula Awards recognize the best works of science fiction and fantasy published in the United States as selected by members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America, membership in which is open to all professional science fiction and fantasy authors. The first Nebula Awards were presented in 1966.

In addition to the Nebula Awards, SFWA will present the Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation, the Andre Norton Award for Outstanding Young Adult Science Fiction or Fantasy Book, the Kate Wilhelm Solstice Award, the Kevin O’Donnell, Jr. Service to SFWA Award, and the Damon Knight Memorial Grand Master Award.

Please see the full text of the announcement here.




Rhysling Awards


The Science Fiction Poetry Association has announced the 2017 Rhysling Award Candidates for poems published in 2016.

This list may be adjusted per the SFPA announcement.

Short Poems (93 poems)

“3d printer” • Francis Wesley Alexander • Scifaikuest November
“Adolescence” • Ken Poyner • Star*Line 39.4
“After” • Herb Kauderer • Asimov's SF November/December
“Always the Black and White Keys” • Corrine deWinter • Horror Writers Association Poetry Showcase Vol. III, ed. David E. Cowen
“Annie&Diana/One Canoe” • Shari Caplan • Nonbinary Review 11: Anne of Green Gables
“Antagonist” • F.J. Bergmann • Spectral Realms 5
“appendage sale” • Susan Burch • Star*Line 39.2
“The Architect of Bonfires” • Tonya Liburd •  Space & Time 127
“The Ash Manifesto” • Rose Lemberg • Strange Horizons 10 October
“At the Robot National Convention” • Alan Ira Gordon • Star*Line 39.3
“The Bird Prince” • John W. Sexton • Faerie Magazine Summer
“The birds forget to sing” •  Carl Mayfield • Abbey 147
“Black Bull of Norroway” • Jane Yolen • Goblin Fruit Winter
“Bones Knock in the House” • Mary McMyne • Rose Red Review 18
“Bottle Cast Upon A Dry Sea” • G.O. Clark • Asimov’s Science Fiction February
“The Box of Dust and Monsters” • Beth Cato • Devilfish Review 17
“A Bug in the System” • Anton Cancre • Quick Shivers about Bugs (Cosmonomic Multimedia)
“Build a Rocketship Contest: Alternative Class A Instructions and Suggestions” • Wendy Rathbone • Asimov's SF January
“Christmas on Mars” • Carolyn M. Hinderliter •  Scifaikuest Vol. XIII, No. 4
“Classification of Folktales” • Margaret Wack • Strange Horizons
“The Dark between the Stars” • G.O. Clark • Star*Line 39.4
“Death Rides USAir At Night” • Jane Yolen • Parody 5:1
“Descent of the Composer” • Airea D. Matthews • Poem-a-Day October 24, Academy of American Poets
“Doppelgänger and the Ghost” • Lev Mirov • Eye to the Telescope 22
“Dorothy Delivered” • Kathleen A. Lawrence • Altered Reality Magazine 1
“Exotic Heads Trimmed Neatly” • John Reinhart • Eye to the Telescope 21
“Falling (A Part)” • Alexandra Erin •  medium.com June 8
“The Fantasy of Hans Christian Andersen” • KH Van Berkum • Strange Horizons February 8
Feles Alieni Vere Sunt • Neile Graham • Devilfish Review 17
“*For Quick Sale*” • Greer Woodward • Lupine Lunes, ed. Lester Smith (Popcorn Press)
“Foreign Policy” • David Barber • Star*Line 39.3
“The Frog” • K. Cassandra O’Malley • The Well of Changes (Bag Person Press) [reprint permission unavailable]
“George Tecumseh Sherman’s Ghosts” • Marge Simon • Silver Blade 32
“The Genius” • Sara Backer • Mithila Review 3
“The Giantess’s Dream” • Ada Hoffman • Twisted Moon 1
“Godzilla vs. King Kong” • James S. Dorr • Dreams and Nightmares 103
“History Teacher” • Gary Every • Star*Line 39.4
“How far does night have to fall?” • F.J. Bergmann • The Future Fire 38
“I Left My Heart in San Francisco. I Left Yours Somewhere in Colorado …” • Matt Betts • Underwater Fistfight (Raw Dog Screaming Press)
“Ink” • Akua Lezli Hope • Yellow Chair Review, Horror Issue, October
“Invocation of Diana” • K.A. Opperman • Eternal Haunted Summer Summer
“The Last Woman on Earth” • Mary Stone • Amethyst Arsenic 6:1
“Learning the History of War” J.J. Steinfeld • Star*Line 39.3
“Less than Human” • Marge Simon • You, Human (Dark Regions Press)
“The Long Run” • Neil Gaiman • Uncanny November/December
“Loose String” E. Kristin Anderson • Coe Review 47.1
“Love in the Time of Apocalypse” • Ann Thornfield-Long • Silver Blade 31
“Marginalia on Eiruvin 45b” • Bogi Takács • Bracken Magazine 2
“Martian Garden” • John Philip Johnson • The Magazine of Fantasy & Science Fiction July/August 2016
“Memorial (for Jonathan Franzen)” • Tim Jones • New Sea Land (Makaro Press)
“The Memory Machines” • Jane Williams • The Pedestal Magazine 79
“My Corpse My Groom” • Ashley Dioses • The Audient Void: A Journal of Weird Fiction and Dark Fantasy 1
“My Pet Alien” • Dennis Caswell• Rattle Fall
“A Natural History of Snow” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“Nothing Goes Away” • A.J. Odasso • The New England Review of Books
“Of My Wounds, There Are Many” • Stephanie M. Wytovich • Sanitarium Magazine 48
“The Old Ones gather” • Terrie Leigh Relf • Scifaikuest May
“Orpheus” • Ace G. Pilkington • The Horror Zine June
“Past Imperfect” • Deborah L. Davitt • Poetry Quarterly Summer
“The persecution of witches” • Ali Trotta • Uncanny 11
“The Phosphorescent Fungi” • D. L. Myers • Spectral Realms 4
“Propagation” • Layla Al-Bedawi • Strange Horizons 18 April
“Quack” • Neal Wilgus • Dreams and Nightmares 104
“Quasar” • Triin Paja • Cleaver 14
“Returning” • Mary Soon Lee •  The Open Mouse May 6
“Richard Feynman’s Commute” • John Weswick • The Were-Traveler December 21
“Riding the Dark” B.J. Lee • Frostfire Worlds February
“Robot Testimonial Z” • Margaret Rhee • Mission at Tenth
“Rusalka” • Jane Yolen • Mythic Delirium 3.1
“Sappho and the Woman of Starlight” • John W. Sexton • Eternal Haunted Summer Winter
“Selkie” • E. Kristin Anderson • Faerie Magazine Summer
“Skin” • Alice Fanchiang • Liminality 10
“Song of the Encantado” • Jeremy Paden • Apex Magazine 83
“Space Opera” • Vince Gotera • Altered Reality Magazine 1
“The Sparrows in Her Hair” • Hester J. Rook • Strange Horizons 18 July
“The Spook Tree” • Cindy O’Quinn • Blood Moon Rising Magazine 66
“Star Dust” • Josh Brown • Illumen 25
“Stellar Quake” • John C. Mannone • The New England Journal of Medicine 375:1305
“Supercomputer Spends the Night” • Danielle Zaccagnino • Weirderary 4
“Sutekh From The Throne” • Denise Dumars • Horror Writers Association Poetry Showcase Vol. III, ed. David E. Cowen
“Terran Mythology” Shannon Connor Winward • Analog Science Fiction and Fact October
“This Rat” • Anne Carly Abad • Chrome Baby 48
“To Live In The Zombie Apocalypse” • Burlee Vang • Poem-A-Day December 20
“To the Girl Who Ran Through Crop Circles” • Karen J. Weyant • Strange Horizons 18 August
“Until Dawn” • Michael H. Hanson • Poetic Hustles 2 (Black Freighter Productions)
La Villa de Sirenia” • Jack Ralls • Star*Line 39.4
“Well, Water, Stars” • Adele Gardner • Silver Blade 32
“Why Elephants No Longer Communicate in Greek” • Timons Esaias • Why Elephants No Longer Communicate in Greek (Concrete Wolf)
“Widening Gyre” • A.J. Odasso • Not A Drop anthology (Beautiful Dragons Press)
“Witch Lord of the Hunt” • Ashley Dioses • Eternal Haunted Summer Spring
“The woman on the bus encounters time dilation” • Daniel R. Jones • Altered Reality Magazine
“World's Tiniest Human” • Muriel Leung • The Adroit Journal 16


Long Poems (60 poems)
“Absentation” • Lesley Wheeler • Thrush Poetry Journal November
“Adam’s Rendezvous with Dante” • John C. Mannone • Last Darn Rites Anthology (Whitesboro Writers, 2016)
“Alice-Ecila” • Steph Post • Nonbinary Review 10: Alice in Wonderland and Through the Looking Glass
“At Issue, the Miramo” • Ken Poyner • Dreams and Nightmares 103
“Best of” • Sarah Ann Winn •  Found Poetry Review: Bowietry
“The Blind Elephants of Io” • Karen Bovenmyer • Shortest Day, Longest Night (Arachne Press)
“The Butterflies of Traxl IV” • John Reinhart • The Pedestal Magazine 79
“The Chinese Pirate Ching Shih Plays Go With a Hooded Opponent” • Kendall Evans • Abyss & Apex 59
“Cobblestone Dragon” • Herb Kauderer • Polu Texni July 11
“Dame Evergreen” • Rebecca Buchanan • Faerie Magazine Winter
“The Dark Lord’s Diary” • Lee S. Hawke • Star*Line 39.1
“Data Mine” • Alexandra Erin • medium.com October 24
“The Death of the Horse” •  Beth Cato • Remixt Magazine 1:8
“Defender Prime” • A.C. Spahn • Outposts of Beyond July
“Elegy for Iain Banks” • Vince Gotera • Star*Line 39.3
“Exploratory Colony 454—15th May, 2052” • Lore Bernier • Eye to the Telescope 20
“First Lesson” • Mary Soon Lee • Silver Blade 30
“For Lonnie” • Holly Walrath • Liminality 9
“Further” • F.J. Bergmann • Lovecraft eZine 38
“Getting Winterized: A Guide To Winter Living” • Elizabeth R. McClellan • Angels of the Meanwhile April
“god-date” • Brandon O'Brien • Uncanny 9
“The Great Unknown” • Bruce Boston and Alessandro Manzetti • Illumen Spring
“Houses of the living, houses of the dead” • Jenny Blackford • Ipswich Poetry Feast International Poetry Competition, Highly Commended
“I Will Be Your Grave” • Tlotlo Tsamaase • Strange Horizons 7 November
Im Wald • Sandi Leibowitz • Mythic Delirium 3.2
“In Defence of Science” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“The Inconceivable Shape” • Simon Smith • Chrome Baby 45
“Interview with a 22nd-Century Sex Worker” • Darren Lipman • Strange Horizons 4 July
“The Journeymaker to Keddar (II)” • Rose Lemberg • Marginalia to Stone Bird (Aqueduct Press)
“Legend of the Albino Pythons and the Bloody Child” • Bruce Boston & Alessandro Manzetti • Polu Texni 18 April
“The Leviathans of Europa” • Christina Sng • Polu Texni 10 October
“The Lies You Learned” • S. Qiouyi Lu • Liminality 7
“little stomach” • Charlotte Geater • Strange Horizons 26 September
“Luminous Decay” • Robert Frazier • Dreams and Nightmares 103
“Morning During Migration Season” • Beth Cato • Star*Line 39.4
“Not Like This” • Mary Soon Lee • Apex Magazine August 4
Nuestra Señora de las Maravillas Lost at Sea, 1527” • Lisa M. Bradley • Strange Horizons 3 October [reprint permission declined]
“Phoenix Fire, Tabula Rasa” • Kim Eun-byeol • Stone Telling 13
“The Poem Gardens of the Ascari” • Rohinton Daruwala • Strange Horizons 13 June
“Portrait of the Captain with Small Waiting Objects” • T.D. Walker • Recompose 2
“Revolution” • Holly Lyn Walrath • Abyss & Apex 58
“The Rime of the Eldritch Mariner” • Adam Bolivar • Spectral Realms 5
“The Robot by the Fireplace” • Ken Poyner • Eye to the Telescope 20
“Rose Child” • Theodora Goss • Uncanny 13
“Salome’s New King” • Terry Miller • Devolution Z: The Horror Magazine 10
“Sargasso Sea” • A.J. Odasso • Remixt Magazine 1:1
“Spoiler Alert” • Matt Betts • Underwater Fistfight (Raw Dog Screaming Press)
“The Starlet Who Married A Monster” • Robert Borski • Lupine Lunes, ed. Lester Smith (Popcorn Press)
“Storm Miners” • Deborah L. Davitt • Blue Monday Review August
“Surviving a Canadian Poem” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“Talk to the Machines” • Johan Jönsson • Dreams and Nightmares 104
“Thirteen Ways to See a Ghost” • Shannon Connor Winward • 2016 SFPA Poetry Contest
“To the weaver, from the woman who slew Bakunawa” • M. Sereno • Stone Telling 13
“Väinämöinen Sings” • Jennifer Lawrence • Eternal Haunted Summer Winter
“We Shall Meet in the Star-Spackled Ruins” • Wendy Rathbone • 2016 SFPA Poetry Contest
“Were-” • Naru Dames Sundar • Liminality Summer
“Werewolf” • K.A. Opperman • Spectral Realms 4
“What Wants Us” • Karolina Fedyk • Star*Line 39.1
“When Coyote Called Down the Stars” • Aaron Vlek • The Were-Traveler December 21
“When the Gunman Comes” • Edith Hope Bishop • Mythic Delirium 2.3